Modafinil i alkohol: Czy naprawdę nie można pić alkoholu podczas przyjmowania leków?

Mieszanka alkoholu i leków
Normalnej osobie nie wolno od czasu do czasu pić szklankę, ale co z ludźmi, którzy przyjmują leki przez długi czas? W broszurach dołączonych na przykład do opakowań leków przeciwdepresyjnych napisano, że „alkohol nie jest zalecany”. Ale jeśli dana osoba przyjmuje leki od wielu lat lub przewlekle, nie można oczekiwać od nich całkowitej trzeźwości. Jak szkodliwe jest spożywanie alkoholu w kontekście farmakoterapii?
Praktycznie nie ma klinicznych danych klinicznych na temat interakcji z alkoholem na jakimkolwiek leku. Dlatego nie ma ostatecznej odpowiedzi na temat interakcji alkoholu z narkotykami. Wiele zależy również od tego, jaki rodzaj leku przyjmuje dana osoba i ile spożywa alkoholu.
Holenderska klinika uzależnień, Yellinek, publikuje na swojej stronie internetowej to, co obecnie wiadomo na temat związku między narkotykami a alkoholem. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy niebezpieczeństwa.
Po pierwsze, zarówno alkohol, jak i narkotyki są rozkładane w wątrobie. Długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu powoduje, że wątroba wytwarza więcej enzymów, które przyspieszają rozkład różnych substancji. To z kolei wpływa na czas trwania leku, na przykład na działanie insuliny u diabetyków. Ale pojedynczy napój alkoholowy od czasu do czasu nie wpływa na czynność wątroby.
Po drugie, alkohol może nasilać lub osłabiać skutki uboczne narkotyków, a dotyczy to zwłaszcza leków stosowanych w zaburzeniach psychicznych. Na przykład alkohol może nasilać działania niepożądane leków przeciwdepresyjnych (na przykład senność). To ryzyko dotyczy również tabletek nasennych i leków przeciwlękowych, mówi Eva Ehrlich z Holenderskiego Instytutu Zdrowia Psychicznego (Trimbos Institute). »Podobnie jak alkohol, leki te zmniejszają częstość akcji serca i oddychanie. Alkohol nasila także działanie tych leków. Oznacza to, mówiąc w przenośni, dodanie jednego plus jeden, w końcu otrzymujemy trzy, co w rezultacie może niebezpiecznie spowolnić oddychanie i tętno.
I wreszcie po trzecie, istnieje wiele dolegliwości, w których zdecydowanie nie zaleca się spożywania alkoholu. Na przykład są to infekcje. Alkohol spowalnia regenerację organizmu i jest to bardzo poważny powód, aby przestać pić alkohol podczas przyjmowania antybiotyków. Kiedy jesteś w depresji, alkohol nasila depresyjne i niepokojące uczucia, szczególnie następnego dnia. Dlatego zalecenie, aby zachować ostrożność przy spożywaniu alkoholu podczas przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, jest zrozumiałe.
Mieszanka alkoholu i modafinilu. Skutki uboczne, interakcje i zaciemnienia
Mieszanina alkoholu i modafinilu może prowadzić do różnych reakcji, od zaciemnienia do znacznego wzrostu tolerancji na alkohol. Potrzebne są dalsze badania w celu potwierdzenia efektów przyjmowania Modafinilu razem z alkoholem.
Niewielki odsetek osób ma nadwrażliwość na modafinil. Modafinil wyzwala niższą odpowiedź histaminową u wszystkich pacjentów, ale u niektórych reakcja ta jest poważniejsza. U pacjentów z nadwrażliwością może wystąpić wysypka skórna i może być konieczne zaprzestanie stosowania leku. Częste działania niepożądane modafinilu obejmują nudności, biegunkę, lęk, bezsenność, nerwowość, zawroty głowy i problemy żołądkowo-jelitowe. Bóle głowy występują u jednej trzeciej pacjentów przyjmujących Modafinil.
Zasadniczo nie należy mieszać alkoholu z Modafinilem. Potrzebne są jednak dalsze badania w celu potwierdzenia efektów połączenia tych dwóch substancji. Niektórzy zdrowi ludzie przyjmujący Modafinil ze względu na jego poprawę funkcji poznawczych informowali, że mieszanie Modafinilu z alkoholem może powodować omdlenia. Inni doświadczają zwiększonej tolerancji na alkohol i trudności z upojeniem alkoholowym pomimo picia większej ilości napojów niż zwykle.
Alkohol i Modafinil to dwie substancje, które mają przeciwny wpływ na chemię mózgu. Alkohol zwiększa aktywność neuroprzekaźnika GABA i zmniejsza aktywność glutaminianu. Modafinil jest antagonistą GABA, który zmniejsza produkcję GABA i zwiększa produkcję glutaminianu. Ogólnym efektem połączenia tych dwóch substancji jest przeciąganie wojny między przeciwnymi neuroprzekaźnikami. Modafinil stymuluje aktywność w jednym kierunku, podczas gdy alkohol hamuje aktywność mózgu w przeciwnym kierunku. Skutki uboczne mogą być nieprzewidywalne.
Podsumowując skutki uboczne, interakcje i zaciemnienia związane z mieszaniem alkoholu i modafinilu
- Modafinilu nie należy przyjmować z opioidami, takimi jak oksykodon, ponieważ może on zmniejszać stężenie modafinilu w osoczu i wywoływać objawy podobne do odstawienia. Mieszanie modafinilu z alkoholem może powodować nieprzewidziane komplikacje, od dramatycznego wzrostu tolerancji na alkohol i przerw w dostawie energii.
- Skutki uboczne stosowania modafinilu mogą obejmować reakcję nadwrażliwości wyrażoną jako wysypka skórna.
- Częste działania niepożądane związane ze stosowaniem modafinilu obejmują zawroty głowy, biegunkę, lęk, nerwowość, nudności, bezsenność i dolegliwości jelitowe.
Zasoby naukowe do przeczytania
Interakcje modafinil-alkohol u zdrowych ochotników https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT00305292